Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Christina Osbeck

Om enheten

Vi bedriver forskning och utbildning om lärandets och undervisningens villkor, processer och resultat. Vi är särskilt intresserade av relationer och samband mellan lärande och undervisning och verksamheten syftar även till djupare förståelse av pedagogiska yrken och yrkesutbildningar.

Inom didaktiken finns perspektiv som kan vara övergripande eller allmänna till sin karaktär. Inom ämnesdidaktiken utgår perspektiven från innehåll såsom teman, skolämnen eller discipliner. Vårt huvudsakliga arbetsområde är lärarutbildning och den forskning och kompetensutveckling som knyter an till denna.

Vi är idag drygt hundra medarbetare på institutionen för didaktik och pedagogisk profession.

Senaste publikationer

Inledning
Lena Martinsson, Eva Reimers
Skola i normer / Lena Martinsson & Eva Reimers (red.), Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Enrichment in school principals’ ways of seeing mathematics
Hanan Innabi, Jonas Emanuelsson
Journal of Mathematical Education in Science and Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skola i normer, från ett annat håll
Lena Martinsson, Eva Reimers
Skola i normer / Lena Martinsson & Eva Reimers (red.)., Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Ethics Education in Swedish RE - and Future Content for Ethics Education in Compulsory School
Karin Sporre, Olof Franck, Annika Lilja, Christina Osbeck
ter Avest, I., Bakker, C., Ipgrave, J., Leonhard, S. & Schreiner, P. (eds): Facing the Unknown Future: Religion and Education on the Move. Religious Divesity and Education in Europe, Vol. 14. , Münster, Waxmann, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Research on Early Childhood Mathematics Teaching and Learning
Camilla Björklund, Marja van den Heuvel-Panhuizen, Angelika Kullberg
ZDM - the International Journal on Mathematics Education, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Att vänta i ett allvar - om existens, mening och berättande
Olof Franck
Religion och livsfrågor, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Staf, Susanne susanne.staf@ped.gu.se
Strandberg, Anette Administrativ chef, inst 031-786 2036 anette.strandberg@ped.gu.se
Lisnell, Eva Administrativ samordnare 031-786 6569 eva.lisnell@gu.se
Bylund, Linus Doktorand linus.bylund@gu.se
Cederqvist, Anne-Marie Doktorand anne-marie.cederqvist@gu.se
Henricsson, Ola Doktorand
Knutson, Hanna Doktorand hanna.knutson@gu.se
Lundberg, Anna Doktorand
Rahm, Jessica Doktorand jessica.rahm@gu.se
Rinnemaa, Pantea Doktorand pantea.rinnemaa@gu.se
Sjölund Åhsberg, Cathrine Doktorand cathrine.sjolund.ahsberg@gu.se
Weldemariam, Kassahun Doktorand kassahun.weldemariam@gu.se
Sörensen, Kristina Ekonomiadministratör 031-786 6773 kristina.sorensen@ped.gu.se
Hall Namanzi, Rebecca Forskarutbildningsadministratör 031-786 2214 rebecca.namanzi@ped.gu.se
Gunnarsson, Johanna Kommunikatör 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Steen Stackelius, Ewa Personalhandläggare 031-786 2202 ewa.steen@gu.se
Franck, Olof Professor 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Ingerman, Åke Professor, Docent 031-786 2637 ake.ingerman@gu.se
Osbeck, Christina Professor, Prefekt 031-786 2273 christina.osbeck@gu.se
Reimers, Eva Professor, Viceprefekt 031-786 1055 eva.reimers@gu.se
Yildirim, Ali Professor 031-786 3077 ali.yildirim@gu.se
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Claesson, Silwa Professor emerita 031-786 6488 silwa.claesson@ped.gu.se
Kärrqvist, Christina Professor emerita
Marton, Ference Professor emeritus 031-786 2431 ference.marton@ped.gu.se
Oscarson, Mats Professor emeritus 031-786 2455 mats.oscarson@ped.gu.se
Karlsson, Kjell-Erik Provutvecklare kjell-erik.karlsson@gu.se
Mårdstedt, Lisbeth Provutvecklare 031-786 6763 lisbeth.mardstedt@gu.se
Rosander, Åsa Provutvecklare 031-786 2257 asa.rosander@gu.se
Wåke, Carl Provutvecklare 031-786 2336 carl.wake@gu.se
Machale Gunnarsson, Catherine Redaktör catherine.machale.gunnarsson@gu.se
Avensen, Gittan Studieadministratör 031-786 2212 gittan.avensen@gu.se
Dencker, Sofie Studieadministratör 031-786 2624 sofie.dencker@gu.se
Grönbäck, Katarina Studieadministratör 031-786 2180 katarina.gronback@gu.se
Lipschütz, Mickael Studieadministratör 031-786 2255 mikael.lipschutz@gu.se
Mertens, Tina Studieadministratör 031-786 6639 tina.mertens@gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Andeby, Karin Universitetsadjunkt karin.andeby@gu.se
Ashjari, Hoda Universitetsadjunkt 031-786 6741 hoda.ashjari@gu.se
Becevic, Semir Universitetsadjunkt 031-786 2158 semir.becevic@gu.se
Bengtsdotter Katz, Viktoria Universitetsadjunkt 031-786 2236 viktoria.bengtsdotter@ped.gu.se
Berner, David Universitetsadjunkt david.berner@gu.se
Blennqvist, Håkan Universitetsadjunkt 031-786 2425 hakan.blennqvist@ped.gu.se
Brunke, Susanne Universitetsadjunkt susanne.brunke@gu.se
Börjesson, Git Universitetsadjunkt 031-786 2215 git.borjesson@gu.se
Fredriksson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 2233 marie.fredriksson@ped.gu.se
Fredriksson, Peter Universitetsadjunkt 031-786 6487 peter.fredriksson@gu.se
Frisk, Susanne Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2798 susanne.frisk@ped.gu.se
Happstadius, Eva-Lena Universitetsadjunkt 031-786 2062 eva-lena.happstadius@gu.se
Harling, Martin Universitetsadjunkt 031-786 6636 martin.harling@ped.gu.se

Visar 1 - 50 av 120

Visar 1 - 10 av 1424

2020

Inledning
Lena Martinsson, Eva Reimers
Skola i normer / Lena Martinsson & Eva Reimers (red.), Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Enrichment in school principals’ ways of seeing mathematics
Hanan Innabi, Jonas Emanuelsson
Journal of Mathematical Education in Science and Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skola i normer, från ett annat håll
Lena Martinsson, Eva Reimers
Skola i normer / Lena Martinsson & Eva Reimers (red.)., Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Ethics Education in Swedish RE - and Future Content for Ethics Education in Compulsory School
Karin Sporre, Olof Franck, Annika Lilja, Christina Osbeck
ter Avest, I., Bakker, C., Ipgrave, J., Leonhard, S. & Schreiner, P. (eds): Facing the Unknown Future: Religion and Education on the Move. Religious Divesity and Education in Europe, Vol. 14. , Münster, Waxmann, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Research on Early Childhood Mathematics Teaching and Learning
Camilla Björklund, Marja van den Heuvel-Panhuizen, Angelika Kullberg
ZDM - the International Journal on Mathematics Education, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Att vänta i ett allvar - om existens, mening och berättande
Olof Franck
Religion och livsfrågor, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 1424

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?