Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Christina Osbeck

Om enheten

Vi bedriver forskning och utbildning om lärandets och undervisningens villkor, processer och resultat. Vi är särskilt intresserade av relationer och samband mellan lärande och undervisning och verksamheten syftar även till djupare förståelse av pedagogiska yrken och yrkesutbildningar.

Inom didaktiken finns perspektiv som kan vara övergripande eller allmänna till sin karaktär. Inom ämnesdidaktiken utgår perspektiven från innehåll såsom teman, skolämnen eller discipliner. Vårt huvudsakliga arbetsområde är lärarutbildning och den forskning och kompetensutveckling som knyter an till denna.

Vi är idag drygt hundra medarbetare på institutionen för didaktik och pedagogisk profession.

Senaste publikationer

Teachers' capacity to create inclusive learning environments
Emma Leifler
International Journal for Lesson and Learning Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the intersection of algebraic and computational thinking
K. Brating, Cecilia Kilhamn
Mathematical Thinking and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secularism and religious traditions in non-confessional Swedish preschools: entanglements of religion and cultural heritage
Eva Reimers
British Journal of Religious Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Powerful knowledge? A multidimensional ethical competence through a multitude of narratives
Christina Osbeck
Hts Teologiese Studies-Theological Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pedagogic Being in a Neoliberal School Market: Developing Pedagogical Tact Through Lived Experience
Ilona Rinne
Phenomenology & Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Politiker och Migrationsverket: Hur tar ni ansvar?
Martin Harling, Marcus Herz, Eva Reimers, Tinna Harling, Live Stretmo et al.
Dagens Samhälle, Artikel i dagstidning 2020
Artikel i dagstidning

Respekt och förståelse i religionsundervisningen, Religion och livsfrågor 1/2020
Olof Franck, Malin Löfstedt
RoL. Religion och livsfrågor, Inledande text i tidskrift 2020
Inledande text i tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 130

Namn Titel Telefon E-post
Sjöberg, Håkan hakan.sjoberg@gu.se
Staf, Susanne susanne.staf@ped.gu.se
Strandberg, Anette Administrativ chef, inst 031-786 2036 anette.strandberg@ped.gu.se
Lisnell, Eva Administrativ samordnare 031-786 6569 eva.lisnell@gu.se
Andersson, Lucy Doktorand lucy.andersson@gu.se
Bylund, Linus Doktorand linus.bylund@gu.se
Cederqvist, Anne-Marie Doktorand anne-marie.cederqvist@gu.se
Franzén Johnson, Anna Doktorand anna.franzen.johnson@gu.se
Henricsson, Ola Doktorand
Knutson, Hanna Doktorand hanna.knutson@gu.se
Lundberg, Anna Doktorand
Nersäter, Åsa Doktorand asa.nersater@gu.se
Oneill, Maggie Doktorand maggie.beth.oneill@gu.se
Rahm, Jessica Doktorand jessica.rahm@gu.se
Rinnemaa, Pantea Doktorand pantea.rinnemaa@gu.se
Sjölund Åhsberg, Cathrine Doktorand cathrine.sjolund.ahsberg@gu.se
Weldemariam, Kassahun Doktorand kassahun.weldemariam@gu.se
Sörensen, Kristina Ekonomiadministratör 031-786 6773 kristina.sorensen@ped.gu.se
Hall Namanzi, Rebecca Forskarutbildningsadministratör 031-786 2214 rebecca.namanzi@ped.gu.se
Gunnarsson, Johanna Kommunikatör 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Steen Stackelius, Ewa Personalhandläggare 031-786 2202 ewa.steen@gu.se
Franck, Olof Professor 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Ingerman, Åke Professor, Docent 031-786 2637 ake.ingerman@gu.se
Osbeck, Christina Professor, Prefekt 031-786 2273 christina.osbeck@gu.se
Reimers, Eva Professor, Viceprefekt 031-786 1055 eva.reimers@gu.se
Yildirim, Ali Professor 031-786 3077 ali.yildirim@gu.se
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Claesson, Silwa Professor emerita 031-786 6488 silwa.claesson@ped.gu.se
Kärrqvist, Christina Professor emerita
Marton, Ference Professor emeritus 031-786 2431 ference.marton@ped.gu.se
Oscarson, Mats Professor emeritus 031-786 2455 mats.oscarson@ped.gu.se
Jansson, Nina Provutvecklare nina.jansson.2@gu.se
Karlsson, Kjell-Erik Provutvecklare kjell-erik.karlsson@gu.se
Mårdstedt, Lisbeth Provutvecklare 031-786 6763 lisbeth.mardstedt@gu.se
Rosander, Åsa Provutvecklare 031-786 2257 asa.rosander@gu.se
Wåke, Carl Provutvecklare 031-786 2336 carl.wake@gu.se
Machale Gunnarsson, Catherine Redaktör catherine.machale.gunnarsson@gu.se
Avensen, Gittan Studieadministratör 031-786 2212 gittan.avensen@gu.se
Dencker, Sofie Studieadministratör 031-786 2624 sofie.dencker@gu.se
Grönbäck, Katarina Studieadministratör 031-786 2180 katarina.gronback@gu.se
Lipschütz, Mickael Studieadministratör 031-786 2255 mikael.lipschutz@gu.se
Mertens, Tina Studieadministratör 031-786 6639 tina.mertens@gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Andeby, Karin Universitetsadjunkt karin.andeby@gu.se
Ashjari, Hoda Universitetsadjunkt 031-786 6741 hoda.ashjari@gu.se
Becevic, Semir Universitetsadjunkt 031-786 2158 semir.becevic@gu.se
Bengtsdotter Katz, Viktoria Universitetsadjunkt 031-786 2236 viktoria.bengtsdotter@ped.gu.se
Berner, David Universitetsadjunkt david.berner@gu.se
Blennqvist, Håkan Universitetsadjunkt 031-786 2425 hakan.blennqvist@ped.gu.se
Brunke, Susanne Universitetsadjunkt susanne.brunke@gu.se

Visar 1 - 50 av 130

Visar 1 - 10 av 1429

2020

Teachers' capacity to create inclusive learning environments
Emma Leifler
International Journal for Lesson and Learning Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the intersection of algebraic and computational thinking
K. Brating, Cecilia Kilhamn
Mathematical Thinking and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secularism and religious traditions in non-confessional Swedish preschools: entanglements of religion and cultural heritage
Eva Reimers
British Journal of Religious Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Powerful knowledge? A multidimensional ethical competence through a multitude of narratives
Christina Osbeck
Hts Teologiese Studies-Theological Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pedagogic Being in a Neoliberal School Market: Developing Pedagogical Tact Through Lived Experience
Ilona Rinne
Phenomenology & Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Politiker och Migrationsverket: Hur tar ni ansvar?
Martin Harling, Marcus Herz, Eva Reimers, Tinna Harling, Live Stretmo et al.
Dagens Samhälle, Artikel i dagstidning 2020
Artikel i dagstidning

Respekt och förståelse i religionsundervisningen, Religion och livsfrågor 1/2020
Olof Franck, Malin Löfstedt
RoL. Religion och livsfrågor, Inledande text i tidskrift 2020
Inledande text i tidskrift

Visar 1 - 10 av 1429

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?