Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Christina Osbeck

Om enheten

Vi bedriver forskning och utbildning om lärandets och undervisningens villkor, processer och resultat. Vi är särskilt intresserade av relationer och samband mellan lärande och undervisning och verksamheten syftar även till djupare förståelse av pedagogiska yrken och yrkesutbildningar.

Inom didaktiken finns perspektiv som kan vara övergripande eller allmänna till sin karaktär. Inom ämnesdidaktiken utgår perspektiven från innehåll såsom teman, skolämnen eller discipliner. Vårt huvudsakliga arbetsområde är lärarutbildning och den forskning och kompetensutveckling som knyter an till denna.

Vi är idag drygt hundra medarbetare på institutionen för didaktik och pedagogisk profession.

Senaste publikationer

Inledning
Lena Martinsson, Eva Reimers
Skola i normer / Lena Martinsson & Eva Reimers (red.), Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Enrichment in school principals’ ways of seeing mathematics
Hanan Innabi, Jonas Emanuelsson
Journal of Mathematical Education in Science and Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skola i normer, från ett annat håll
Lena Martinsson, Eva Reimers
Skola i normer / Lena Martinsson & Eva Reimers (red.)., Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Ethics Education in Swedish RE - and Future Content for Ethics Education in Compulsory School
Karin Sporre, Olof Franck, Annika Lilja, Christina Osbeck
ter Avest, I., Bakker, C., Ipgrave, J., Leonhard, S. & Schreiner, P. (eds): Facing the Unknown Future: Religion and Education on the Move. Religious Divesity and Education in Europe, Vol. 14. , Münster, Waxmann, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Research on Early Childhood Mathematics Teaching and Learning
Camilla Björklund, Marja van den Heuvel-Panhuizen, Angelika Kullberg
ZDM - the International Journal on Mathematics Education, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Att vänta i ett allvar - om existens, mening och berättande
Olof Franck
Religion och livsfrågor, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Ahlberg, Kristina Universitetslektor kristina.ahlberg.2@gu.se
Andeby, Karin Universitetsadjunkt karin.andeby@gu.se
Andersson, Christina Universitetsadjunkt, adjungerad christina.andersson.5@gu.se
Andersson Varga, Pernilla Universitetslektor, adjungerad pernilla.andersson.varga@gu.se
Ashjari, Hoda Universitetsadjunkt 031-786 6741 hoda.ashjari@gu.se
Asp Onsjö, Lisa Universitetslektor lisa.asp-onsjo@ped.gu.se
Avensen, Gittan Studieadministratör 031-786 2212 gittan.avensen@gu.se
Bach, Frank Universitetslektor 031-786 2259 frank.bach@gu.se
Becevic, Semir Universitetsadjunkt 031-786 2158 semir.becevic@gu.se
Bengtsdotter Katz, Viktoria Universitetsadjunkt 031-786 2236 viktoria.bengtsdotter@ped.gu.se
Bennet, Christian Universitetslektor 031-786 4322 christian.bennet@gu.se
Bergius, Elisabeth Utbildningshandläggare 031-786 2748 elisabeth.bergius@gu.se
Berner, David Universitetsadjunkt david.berner@gu.se
Blennqvist, Håkan Universitetsadjunkt 031-786 2425 hakan.blennqvist@ped.gu.se
Blåvarg, Ebba Christina Margareta Universitetslektor ebba.christina.blavarg@gu.se
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Brkovic, Irma Universitetslektor 031-786 4961 irma.brkovic@gu.se
Brunke, Susanne Universitetsadjunkt susanne.brunke@gu.se
Bursjöö, Ingela Universitetslektor, adjungerad ingela.bursjoo@physics.gu.se
Bylund, Linus Doktorand linus.bylund@gu.se
Börjesson, Git Universitetsadjunkt 031-786 2215 git.borjesson@gu.se
Börjesson, Mattias Universitetslektor 031-786 2367 mattias.borjesson@gu.se
Börjesson, Mattias Universitetslektor, Studierektor 031-786 2367 mattias.borjesson@gu.se
Cederqvist, Anne-Marie Doktorand anne-marie.cederqvist@gu.se
Claesson, Silwa Universitetslektor silwa.claesson@ped.gu.se
Claesson, Silwa Professor emerita 031-786 6488 silwa.claesson@ped.gu.se
Dahlbäck, Katharina Universitetslektor 031-786 2139 katharina.dahlback@gu.se
Dencker, Sofie Studieadministratör 031-786 2624 sofie.dencker@gu.se
Dragemark Oscarson, Anne Universitetslektor 031-786 2383 anne.dragemark@ped.gu.se
Emanuelsson, Jonas Universitetslektor, Forskning, utvärdering och undervisning relaterat till lärande i matematik och n... 031-786 2265 jonas.emanuelsson@ped.gu.se
Erlandson, Peter Universitetslektor 031-786 2040 peter.erlandson@ped.gu.se
Fatheddine, Djamila Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4886 djamila.fatheddine@gu.se
Franck, Olof Professor 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Fredriksson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 2233 marie.fredriksson@ped.gu.se
Fredriksson, Peter Universitetsadjunkt 031-786 6487 peter.fredriksson@gu.se
Frisk, Susanne Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2798 susanne.frisk@ped.gu.se
Gallos Cronberg, Florenda Universitetslektor 031-786 2262 florenda.gallos.cronberg@gu.se
Grönbäck, Katarina Studieadministratör 031-786 2180 katarina.gronback@gu.se
Gunnarsson, Johanna Kommunikatör 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Hagman, Mats Universitetslektor, Uppdragsutbildning inom: naturvetenskapliga ämnen, biologi, evolution. Betygsätt... 031-786 2271 mats.hagman@ped.gu.se
Hall Namanzi, Rebecca Forskarutbildningsadministratör 031-786 2214 rebecca.namanzi@ped.gu.se
Happstadius, Eva-Lena Universitetsadjunkt 031-786 2062 eva-lena.happstadius@gu.se
Harling, Martin Universitetsadjunkt 031-786 6636 martin.harling@ped.gu.se
Henricsson, Ola Doktorand
Hipkiss, Anna Maria Universitetslektor 031-786 4661 anna.maria.hipkiss@gu.se
Holmqvist Lid, Carina Universitetsadjunkt carina.holmqvist.lid@gu.se
Häggström, Margaretha Universitetslektor 031-786 2470 margareta.haggstrom@gu.se
Ingerman, Åke Professor, Docent 031-786 2637 ake.ingerman@gu.se
Innabi, Hanan Universitetslektor 031-786 2238 hanan.innabi@gu.se
Johannsen, Bjørn Friis Universitetslektor 031-786 2639 bfj@gu.se

Visar 1 - 50 av 120

Visar 81 - 90 av 1424

2019

Critical Animal Pedagogy: Explorations Toward Reflective Practice
Karin Gunnarsson Dinker, Helena Pedersen
Education for Total Liberation: Critical Animal Pedagogy and Teaching Against Speciesism, New York, Peter Lang, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The marketization of educational research in Sweden – does it really matters who the research funder is?
Marianne Dovemark, Catarina Player-Koro
Konferenspaper, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Smartphones for Migrant Integration: A Lifeline, Bridging or Surveillance tool? Migrants’ perceptions of surveillance and social logins in mobile resources
Nataliya Berbyuk Lindström, Sylvana Sofkova Hashemi, Dina Koutsikouri
27th European Conference on Information Systems, ECIS 2019: Information Systems for a Sharing Society. 10-11 June 2019, Stockholm, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Teachers’ Attitudes and Experiences of Digital Tools Within Speaking Proficiency in Foreign Language Teaching and Learning - Interactional Competence Left in The Dark
Elin Ericsson, Sylvana Sofkova Hashemi, Johan Lundin
12th annual International Conference of Education, Research and Innovation, ICERI2019, 11-13 November 2019, Seville, Spain, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Teacher educators' perceptions of their profession in relation to the digitalization of society
Anna Roumbanis-Viberg, Karin Forslund Frykedal, Sylvana Sofkova Hashemi
Journal of Praxis in Higher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The challenge of conducting ethical research in preschool
Jonna Larsson, Pia Williams, Ann Zetterqvist
Early Child Development and Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Algebra teachers’ questions and quandaries – Swedish and Finnish algebra teachers discussing practice.
Cecilia Kilhamn, Ann-Sofi Röj-Lindberg
Nordisk matematikkdidaktikk - Nordic Studies in Mathematics Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1424

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://idpp.gu.se/om-idpp/?publicationPageNumber=9&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2020-07-14