Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Jonas Emanuelsson

Om enheten

Vi bedriver forskning och utbildning om lärandets och undervisningens villkor, processer och resultat. Vi är särskilt intresserade av relationer och samband mellan lärande och undervisning och verksamheten syftar även till djupare förståelse av pedagogiska yrken och yrkesutbildningar.

Inom didaktiken finns perspektiv som kan vara övergripande eller allmänna till sin karaktär. Inom ämnesdidaktiken utgår perspektiven från innehåll såsom teman, skolämnen eller discipliner. Vårt huvudsakliga arbetsområde är lärarutbildning och den forskning och kompetensutveckling som knyter an till denna.

Vi är idag drygt hundra medarbetare på institutionen för didaktik och pedagogisk profession.

Senaste publikationer

Facilitators in ambivalence
Mikael R. Karlsson, Peter Erlandson
Ethnography and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Teach for Australia: What, Who, Why and How Well?
Sally Windsor
M. Akiba & G. K. LeTendre (Eds.), International Handbook of Teacher Quality and Policy, New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Fostering Professional Learning Through Evidence-Informed Mentoring Dialogues in School Settings
Jeana Kriewaldt, Melanie Nash, Sally Windsor, Jane Thornton, Catherine Reid
Kriewaldt J., Ambrosetti A., Rorrison D., Capeness R. (eds) Educating Future Teachers: Innovative Perspectives in Professional Experience. Springer, Singapore, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Professional Experience and Project-Based Learning as Service Learning
Bill Eckersley, Kellie Tobin, Sally Windsor
Kriewaldt J., Ambrosetti A., Rorrison D., Capeness R. (eds) Educating Future Teachers: Innovative Perspectives in Professional Experience, Singapore , Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Understandings of climate change articulated by Swedish secondary school students
Mona Holmqvist Olander, Clas Olander
Journal of Biological Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A longitudinal lesson study approach to enhance 5-year-old children's learning of part-whole relationships of numbers
Angelika Kullberg, Ulla Runesson
The World Association of Lesson Studies conference programme book, Nagoya, Japan, November24-26, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Danger of a Single Story: The Need of Negotiations Around Subject Content.
Catarina Schmidt
What may be learnt in ethics? Present and future conceptions of ethical competence. Conference in Gothenburg 11-13 December 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Patterns in the form of formative feedback and student response
Marianne Ellegaard, Linn Damsgaard, Jesper Bruun, Bjørn Friis Johannsen
Assessment & Evaluation in Higher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Ashjari, Hoda Universitetsadjunkt 031-786 6741 hoda.ashjari@gu.se
Asp-Onsjö, Lisa Universitetslektor 031-786 2361 lisa.asp-onsjo@ped.gu.se
Avensen, Gittan Studieadministratör 031-786 2212 gittan.avensen@gu.se
Bach, Frank Universitetslektor 031-786 2259 frank.bach@gu.se
Bach, Frank Universitetslektor, Studierektor 031-786 2259 frank.bach@gu.se
Bengtsdotter Katz, Viktoria Universitetsadjunkt 031-786 2236 viktoria.bengtsdotter@ped.gu.se
Bennet, Christian Universitetslektor 031-786 4322 christian.bennet@gu.se
Bergius, Elisabeth Studieadministratör 031-786 2748 elisabeth.bergius@gu.se
Björneloo, Inger Universitetsadjunkt inger.bjorneloo@ped.gu.se
Blennqvist, Håkan Universitetsadjunkt 031-786 2425 hakan.blennqvist@ped.gu.se
Bondeson, Christer Universitetsadjunkt christer.bondeson@gmail.com
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Brante, Eva Birgitta Universitetslektor 031-786 2216 eva.wennas.brante@gu.se
Brkovic, Irma Universitetslektor 031-786 4961 irma.brkovic@gu.se
Brännström, Malin Doktorand malin.brannstrom@gu.se
Börjesson, Git Universitetsadjunkt 031-786 2215 git.borjesson@gu.se
Börjesson, Mattias Universitetslektor 031-786 2367 mattias.borjesson@gu.se
Cederqvist, Anne-Marie Doktorand anne-marie.cederqvist@gu.se
Claesson, Silwa Universitetsadjunkt, Professor silwa.claesson@ped.gu.se
Dahlbäck, Katharina Universitetsadjunkt 031-786 2139 katharina.dahlback@gu.se
de Flon, Christin Personalhandläggare 031-786 2202 christin.de.flon@gu.se
Dencker, Sofie Studieadministratör 031-786 2624 sofie.dencker@gu.se
Dimenäs, Jörgen Universitetslektor 031-786 2482 jorgen.dimenas@gu.se
Dragemark Oscarson, Anne Universitetslektor 031-786 2383 anne.dragemark@ped.gu.se
Emanuelsson, Jonas Universitetslektor, Prefekt 031-786 2265 jonas.emanuelsson@ped.gu.se
Eriksson, Caroline Doktorand/​projektass, Doktorand i pedagogiskt arbete med anställning vid Högskolan i Halmstad 031-786 6741 caroline.eriksson@gu.se
Erlandson, Peter Universitetslektor 031-786 2040 peter.erlandson@ped.gu.se
Farahani, Djamshid Universitetsadjunkt djamshid.farahani@gu.se
Farahani, Djamshid Doktorand/​projektass, Doktorand i ämnesdidaktik 031-786 6741 djamshid.farahani@gu.se
Fatheddine, Djamila Universitetsadjunkt djamila.fatheddine@gu.se
Franck, Olof Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Fredlund, Tobias Universitetslektor tobias.fredlund@ils.uio.no
Fredriksson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 2233 marie.fredriksson@ped.gu.se
Fredriksson, Peter Universitetsadjunkt 031-786 6487 peter.fredriksson@gu.se
Frisk, Susanne Universitetsadjunkt 031-786 2798 susanne.frisk@ped.gu.se
Frisk, Susanne Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2798 susanne.frisk@ped.gu.se
Frändberg, Birgitta Universitetsadjunkt 031-786 2241 birgitta.frandberg@ped.gu.se
Gallos Cronberg, Florenda Universitetslektor 031-786 2262 florenda.gallos.cronberg@gu.se
Gordon, Karoline Timlärare pensionsgrundande karoline.gordon@gu.se
Gunnarsson, Johanna Ekonom 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Hagman, Mats Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2271 mats.hagman@ped.gu.se
Hall Namanzi, Rebecca Forskarutbildningsadministratör 031-786 2214 rebecca.namanzi@ped.gu.se
Happstadius, Eva-Lena Universitetsadjunkt 031-786 2228 eva-lena.happstadius@gu.se
Hatami, Russell Universitetsadjunkt russell.hatami@gu.se
Henricsson, Ola Universitetsadjunkt ola.henricsson@gu.se
Henricsson, Ola Doktorand/​projektass, Doktorand i pedagogiskt arbete med anställning i Göteborgs kommun ola.henricsson@gu.se
Hermansson Adler, Magnus Universitetslektor 031-786 2062 magnus.hermansson@ped.gu.se
Hipkiss, Anna Maria Universitetslektor 031-786 4661 anna.maria.hipkiss@gu.se
Hipkiss, Anna Maria Universitetslektor, Studierektor 031-786 4661 anna.maria.hipkiss@gu.se
Hogedal, Liselott Universitetsadjunkt liselott.hogedal@gu.se

Visar 1 - 50 av 142

Visar 31 - 40 av 945

2017

Selling tech to teachers: Education trade shows as policy events.
Catarina Player-Koro, Annika Bergviken Rensfeldt, Neil Selwyn
Journal of Education Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding and teaching critical thinking—A new approach
Kristoffer Larsson
International Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Can we meet the sustainability challenges? The role of education and lifelong learning
Arjen E.J. Wals, Aaron Benavot
European Journal of Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Knowledge development of tweens in RE – the importance of school class and communication
Christina Osbeck
British Journal of Religious Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Social learning for adaptive delta management: Tidal River Management in the Bangladesh Delta
Mahmuda Mutahara, Jeroen F. Warner, Arjen E.J. Wals, M. Shah Alam Khan, Philippus Wester
International Journal of Water Resources Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the constitution of SoTL: its domains and contexts
Shirley Booth, L. C. Woollacott
Higher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understandings of climate change articulated by Swedish secondary school students
Mona Holmqvist Olander, Clas Olander
Journal of Biological Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thrown Together: Incorporating Place and Sustainability into Early Literacy Education
Catarina Schmidt
International Journal of Early Childhood, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Symposium: The RE subject in the Nordic countries 2017 – opportunities and challenges Leader of symposium (with: Kerstin von Brömssen, Mette Buchardt, Arto Kalloniemi, Gunnar Gunnarsson & Geir Skeie)
Christina Osbeck
NOFA 6 - Nordisk Fagdidaktisk konference 29-31 maj 2017 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

What ethical competence do pupils need according to teachers?
Annika Lilja, Christina Osbeck
NERA Copenhagen 2017-03-23 - 2017-03-25 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 31 - 40 av 945

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?