Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Jonas Emanuelsson

Om enheten

Vi bedriver forskning och utbildning om lärandets och undervisningens villkor, processer och resultat. Vi är särskilt intresserade av relationer och samband mellan lärande och undervisning och verksamheten syftar även till djupare förståelse av pedagogiska yrken och yrkesutbildningar.

Inom didaktiken finns perspektiv som kan vara övergripande eller allmänna till sin karaktär. Inom ämnesdidaktiken utgår perspektiven från innehåll såsom teman, skolämnen eller discipliner. Vårt huvudsakliga arbetsområde är lärarutbildning och den forskning och kompetensutveckling som knyter an till denna.

Vi är idag drygt hundra medarbetare på institutionen för didaktik och pedagogisk profession.

Senaste publikationer

Challenges in making an academic career in education sciences
Petra Angervall, Peter Erlandson, Jan Gustafsson
British Journal of Sociology of Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spotlightning pedagogic metalanguage in Reading to Learn – how teachers build legitimate knowledge in school tutoring sessions
Pernilla Andersson Varga, Anna Maria Hipkiss
LCTC2 - Second International Legitimation Code Theory Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Praxisteori i kölvattnet av breddad rekrytering – scaffoldingmodell som stöd för att förstå sambandet mellan teoretiska perspektiv och praktisk verksamhet
Margaretha Häggström, Anna Udén
NATIONELL KONFERENS I PEDAGOGISKT ARBETE, Göteborgs universitet, 14-15 aug 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Besjälning av träd som ett steg att förebygga växtblindhet - En aktionsforskningsstudie av Storylinearbete i år 2 och 6.
Margaretha Häggström, Charlotte Georén Sprung, Linus Djurstedt
NATIONELL KONFERENS I PEDAGOGISKT ARBETE, Göteborgs universitet, 14-15 aug 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preparing for the Ecocene:Envisioning futures for environmental and sustainability education
Arjen E.J. Wals, Peter Blaze Corcoran, Joseph Weakland
Japanese Journal of Environmental Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Aesthetic Values of Walking in the Forest: Sensing the Meaning of Trees for Human Well-Being. A Phenomenological Study of People’s Relations with Plants and Places in a Forest
Margaretha Häggström
InSEA Congress, Daegu 2017 Spirit Art Digital, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Symbolic world of mathematics
Thomas Lingefjärd, Djamshid Farahani
Journal of Research in Mathematics Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Making room for the transformation of literacy instruction in the digital classroom
Sylvana Sofkova Hashemi, Katarina Cederlund
Journal of Early Childhood Literacy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the constitution of SoTL: its domains and contexts
Shirley Booth, L. C. Woollacott
Higher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical Environmental Education
Robert Stevenson, Arjen E.J. Wals, Joe Heimlich, Ellen Field
Urban Environmental Education Review , Ithaka, Cornell University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Weldemariam, Kassahun Doktorand kassahun.weldemariam@gu.se
Brännström, Malin Doktorand malin.brannstrom@gu.se
Sjöberg, Marlene Doktorand marlene.sjoberg@gu.se
Fatheddine, Djamila Universitetsadj djamila.fatheddine@gu.se
Fredlund, Tobias Universitetslektor tobias.fredlund@gu.se
Henricsson, Ola Universitetsadjunkt ola.henricsson@gu.se
Sjöberg, Marlene Universitetsadj marlene.sjoberg@gu.se
Lilliestam, Anna-Lena Universitetslektor anna-lena.lilliestam@ped.gu.se
Windsor, Sally Universitetslektor sally.windsor@gu.se
Claesson, Silwa Universitetsadjunkt, Professor silwa.claesson@ped.gu.se
Skåpe, Lena Universitetsadjunkt lena.skape@ped.gu.se
Farahani, Djamshid Universitetsadjunkt djamshid.farahani@gu.se
Bondeson, Christer Universitetsadjunkt christer.bondeson@ped.gu.se
Björneloo, Inger Universitetsadjunkt inger.bjorneloo@ped.gu.se
Malm, Annika Universitetsadjunkt annika.malm@gu.se
Karlström, Siv Universitetsadjunkt siv.karlstrom@gu.se
Leifler, Emma Universitetsadjunkt emma.leifler@gu.se
Mellegård, Karin Universitetsadj karin.mellegard@gu.se
Machale Gunnarsson, Catherine Redaktör catherine.machale.gunnarsson@gu.se
Kärrqvist, Christina Professor emerita christina.karrqvist@ped.gu.se
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Henricsson, Ola Doktorand/​projektass, Doktorand i pedagogiskt arbete med anställning i Göteborgs kommun ola.henricsson@gu.se
Reimers, Eva Professor 031-786 1055 eva.reimers@gu.se
Franck, Olof Universitetslektor 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Larsson, Kristoffer Universitetslektor 031-786 2016 kristoffer.larsson@gu.se
Tedeborg, Bengt O Universitetsadj 031-786 2033 bengt.tedeborg@ped.gu.se
Strandberg, Anette Administrativ chef, inst 031-786 2036 anette.strandberg@ped.gu.se
Kilhamn, Cecilia Universitetslektor 031-786 2037 cecilia.kilhamn@ped.gu.se
Erlandson, Peter Universitetslektor 031-786 2040 peter.erlandson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor, Studierektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Birgitta Universitetslektor 031-786 2059 birgitta.svensson@gu.se
Hermansson Adler, Magnus Universitetslektor 031-786 2062 magnus.hermansson@ped.gu.se
Pedersen, Helena Universitetslektor 031-786 2063 helena.pedersen@gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor, Studierektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Romhed, Rune Universitetsadj 031-786 2069 rune.romhed@ped.gu.se
Nyman, Rimma Universitetslektor 031-786 2123 rimma.nyman@gu.se
Lindskog, Annika Universitetsadj 031-786 2136 annika.lindskog@ped.gu.se
Dahlbäck, Katharina Universitetsadjunkt 031-786 2139 katharina.dahlback@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor, biträdande 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Magnusson, Joakim Universitetsadj 031-786 2158 joakim.magnusson@gu.se
Gunnarsson, Johanna Ekonom 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Sanders, Dawn Universitetslektor 031-786 2177 dawn.sanders@gu.se
Kernell, Lars-Åke Universitetsadjunkt 031-786 2180 lars-ake.kernell@ped.gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Udén, Anna Universitetsadj 031-786 2201 anna.uden@gu.se
de Flon, Christin Personalhandläggare 031-786 2202 christin.de.flon@gu.se

Visar 1 - 50 av 134

Visar 1 - 10 av 853

2017

Challenges in making an academic career in education sciences
Petra Angervall, Peter Erlandson, Jan Gustafsson
British Journal of Sociology of Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spotlightning pedagogic metalanguage in Reading to Learn – how teachers build legitimate knowledge in school tutoring sessions
Pernilla Andersson Varga, Anna Maria Hipkiss
LCTC2 - Second International Legitimation Code Theory Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Praxisteori i kölvattnet av breddad rekrytering – scaffoldingmodell som stöd för att förstå sambandet mellan teoretiska perspektiv och praktisk verksamhet
Margaretha Häggström, Anna Udén
NATIONELL KONFERENS I PEDAGOGISKT ARBETE, Göteborgs universitet, 14-15 aug 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Besjälning av träd som ett steg att förebygga växtblindhet - En aktionsforskningsstudie av Storylinearbete i år 2 och 6.
Margaretha Häggström, Charlotte Georén Sprung, Linus Djurstedt
NATIONELL KONFERENS I PEDAGOGISKT ARBETE, Göteborgs universitet, 14-15 aug 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preparing for the Ecocene:Envisioning futures for environmental and sustainability education
Arjen E.J. Wals, Peter Blaze Corcoran, Joseph Weakland
Japanese Journal of Environmental Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Aesthetic Values of Walking in the Forest: Sensing the Meaning of Trees for Human Well-Being. A Phenomenological Study of People’s Relations with Plants and Places in a Forest
Margaretha Häggström
InSEA Congress, Daegu 2017 Spirit Art Digital, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Symbolic world of mathematics
Thomas Lingefjärd, Djamshid Farahani
Journal of Research in Mathematics Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Making room for the transformation of literacy instruction in the digital classroom
Sylvana Sofkova Hashemi, Katarina Cederlund
Journal of Early Childhood Literacy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the constitution of SoTL: its domains and contexts
Shirley Booth, L. C. Woollacott
Higher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical Environmental Education
Robert Stevenson, Arjen E.J. Wals, Joe Heimlich, Ellen Field
Urban Environmental Education Review , Ithaka, Cornell University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 853

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?