Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
40530 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Jonas Emanuelsson

Om enheten

Senaste publikationer

The Symbolic world of mathematics
Thomas Lingefjärd, Djamshid Farahani
Journal of Research in Mathematics Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Instead of passing the test - trying to pass as a "normal" student in a classroom where literacy is presumed
Malin Brännström
NERA 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Education policy-making networks: the case of the digitization of schools
Annika Bergviken Rensfeldt, Catarina Player-Koro, Ben Williamson, Neil Selwyn
Nordic Educational Research Association 2017, Copenhagen. March 23-25, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

IT-mässan som utökat lärarkollegium eller marknadsplats i nyliberalismens tjänst?
Catarina Player-Koro, Annika Bergviken Rensfeldt
Flip the system - Förändra skolan från grunden, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Den kroppsliga läsningen - en studie av ungas inlevelsefulla litteraturläsning
Djamila Fatheddine, Christina Olin-Scheller
Konferensbidrag, Skriv! Les! /NTNU Trondheim 9-11 maj 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Finns förmågorna? - Att betygsätta elevers kunskaper: möjligheter och begränsningar
Frank Bach, Birgitta Frändberg, Mats Hagman, Eva West, Ann Zetterqvist
Nordic Research Symposium on Science Education, NFSUN , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Temporality of Participation in School Science: Coordination of Teacher Control and the Pace of Students’ Participation
Miranda Rocksén
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Grounding the future in the past and the present: community-based sustainability in an old Japanese mining town
Julie Saito, Mary De Sousa, Cathy Nolan, Arjen E.J. Wals
Envisioning Futures for Environmental an Sustainability Education, Wageningen, Wageningen Academic Publishers, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Källkritik som går på djupet
Olof Franck
Alfa. För lärare i svenska, språk och samhällsorienterande ämnen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Weldemariam, Kassahun Doktorand kassahun.weldemariam@gu.se
Brännström, Malin Doktorand malin.brannstrom@gu.se
Sjöberg, Marlene Doktorand marlene.sjoberg@gu.se
Fatheddine, Djamila Universitetsadj djamila.fatheddine@gu.se
Fredlund, Tobias Universitetslektor tobias.fredlund@gu.se
Henricsson, Ola Universitetsadjunkt ola.henricsson@gu.se
Sjöberg, Marlene Universitetsadj marlene.sjoberg@gu.se
Lilliestam, Anna-Lena Universitetslektor anna-lena.lilliestam@ped.gu.se
Windsor, Sally Universitetslektor sally.windsor@gu.se
Claesson, Silwa Universitetsadjunkt, Professor silwa.claesson@ped.gu.se
Skåpe, Lena Universitetsadjunkt lena.skape@ped.gu.se
Farahani, Djamshid Universitetsadjunkt djamshid.farahani@gu.se
Bondeson, Christer Universitetsadjunkt christer.bondeson@ped.gu.se
Björneloo, Inger Universitetsadjunkt inger.bjorneloo@ped.gu.se
Malm, Annika Universitetsadjunkt annika.malm@gu.se
Karlström, Siv Universitetsadjunkt siv.karlstrom@gu.se
Leifler, Emma Universitetsadjunkt emma.leifler@gu.se
Mellegård, Karin Universitetsadj karin.mellegard@gu.se
Machale Gunnarsson, Catherine Redaktör catherine.machale.gunnarsson@gu.se
Kärrqvist, Christina Professor emerita christina.karrqvist@ped.gu.se
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Henricsson, Ola Doktorand/​projektass, Doktorand i pedagogiskt arbete med anställning i Göteborgs kommun ola.henricsson@gu.se
Reimers, Eva Professor 031-786 1055 eva.reimers@gu.se
Franck, Olof Universitetslektor 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Larsson, Kristoffer Universitetslektor 031-786 2016 kristoffer.larsson@gu.se
Tedeborg, Bengt O Universitetsadj 031-786 2033 bengt.tedeborg@ped.gu.se
Strandberg, Anette Administrativ chef, inst 031-786 2036 anette.strandberg@ped.gu.se
Kilhamn, Cecilia Universitetslektor 031-786 2037 cecilia.kilhamn@ped.gu.se
Erlandson, Peter Universitetslektor 031-786 2040 peter.erlandson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor, Studierektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Birgitta Universitetslektor 031-786 2059 birgitta.svensson@gu.se
Hermansson Adler, Magnus Universitetslektor 031-786 2062 magnus.hermansson@ped.gu.se
Pedersen, Helena Universitetslektor 031-786 2063 helena.pedersen@gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor, Studierektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Romhed, Rune Universitetsadj 031-786 2069 rune.romhed@ped.gu.se
Nyman, Rimma Universitetslektor 031-786 2123 rimma.nyman@gu.se
Lindskog, Annika Universitetsadj 031-786 2136 annika.lindskog@ped.gu.se
Dahlbäck, Katharina Universitetsadjunkt 031-786 2139 katharina.dahlback@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor, biträdande 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Magnusson, Joakim Universitetsadj 031-786 2158 joakim.magnusson@gu.se
Gunnarsson, Johanna Ekonom 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Sanders, Dawn Universitetslektor 031-786 2177 dawn.sanders@gu.se
Kernell, Lars-Åke Universitetsadjunkt 031-786 2180 lars-ake.kernell@ped.gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Udén, Anna Universitetsadj 031-786 2201 anna.uden@gu.se
de Flon, Christin Personalhandläggare 031-786 2202 christin.de.flon@gu.se

Visar 1 - 50 av 134

Visar 1 - 10 av 834

2017

The Symbolic world of mathematics
Thomas Lingefjärd, Djamshid Farahani
Journal of Research in Mathematics Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Instead of passing the test - trying to pass as a "normal" student in a classroom where literacy is presumed
Malin Brännström
NERA 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Education policy-making networks: the case of the digitization of schools
Annika Bergviken Rensfeldt, Catarina Player-Koro, Ben Williamson, Neil Selwyn
Nordic Educational Research Association 2017, Copenhagen. March 23-25, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

IT-mässan som utökat lärarkollegium eller marknadsplats i nyliberalismens tjänst?
Catarina Player-Koro, Annika Bergviken Rensfeldt
Flip the system - Förändra skolan från grunden, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Den kroppsliga läsningen - en studie av ungas inlevelsefulla litteraturläsning
Djamila Fatheddine, Christina Olin-Scheller
Konferensbidrag, Skriv! Les! /NTNU Trondheim 9-11 maj 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Finns förmågorna? - Att betygsätta elevers kunskaper: möjligheter och begränsningar
Frank Bach, Birgitta Frändberg, Mats Hagman, Eva West, Ann Zetterqvist
Nordic Research Symposium on Science Education, NFSUN , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Temporality of Participation in School Science: Coordination of Teacher Control and the Pace of Students’ Participation
Miranda Rocksén
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Grounding the future in the past and the present: community-based sustainability in an old Japanese mining town
Julie Saito, Mary De Sousa, Cathy Nolan, Arjen E.J. Wals
Envisioning Futures for Environmental an Sustainability Education, Wageningen, Wageningen Academic Publishers, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Källkritik som går på djupet
Olof Franck
Alfa. För lärare i svenska, språk och samhällsorienterande ämnen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 834

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?