Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
40530 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Jonas Emanuelsson

Om enheten

Senaste publikationer

Critical Thinking in Students' Ethical Reasoning: A Reflection on Some Examples from the Swedish National Test in Religious Education
Kristoffer Larsson
Assessment in Ethics Education. A Case of National Tests in Religious Education., Cham, Switzerland, Springer International Publishing AG, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Envisioning futures for environmental and sustainability education
Arjen E.J. Wals, Peter Blaze Corcoran, Joseph Weakland
Wageningen, Wageningen Academic Publishers, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Interest and Engagement: Perspectives on Mathematics in the Classroom
Rimma Nyman
Gothenburg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

The word ”explanation” in science education – and the writing of an article
Miranda Rocksén
Invited seminar, UmSER – Umeå Science Education Research, Jan 24, 2017. Department of Science and Mathematics Education, Umeå University, Umeå, Övrigt 2017
Övrigt

Ups and downs and around: Doing physics at the playground
Miranda Rocksén, Git Börjesson
Presentation at ETEN 2017, annual conference for the European Teacher Education Network, Gothenburg, Sweden, 20-22/4 2017. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Johan, a case study of a Swedish adolescent with dyslexia.
Eva Wennås Brante
Anderson P. L. & Meier-Hedde R. (eds.). Dyslexia in adolescence: Global perspectives, New York, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Multiple theoretical lenses as an analytical strategy in researching group discussions
Maria Berge, Åke Ingerman
Research in Science and Technological Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Weldemariam, Kassahun Doktorand kassahun.weldemariam@gu.se
Brännström, Malin Doktorand malin.brannstrom@gu.se
Sjöberg, Marlene Doktorand marlene.sjoberg@gu.se
Fatheddine, Djamila Universitetsadj djamila.fatheddine@gu.se
Knutsson, Lena Universitetsadj lena.knutsson.2@gu.se
Fredlund, Tobias Universitetslektor tobias.fredlund@gu.se
Henricsson, Ola Universitetsadjunkt ola.henricsson@gu.se
Sjöberg, Marlene Universitetsadj marlene.sjoberg@gu.se
Lilliestam, Anna-Lena Universitetslektor anna-lena.lilliestam@ped.gu.se
Windsor, Sally Universitetsadjunkt sally.windsor@gu.se
Claesson, Silwa Universitetsadjunkt silwa.claesson@ped.gu.se
Skåpe, Lena Universitetsadjunkt lena.skape@ped.gu.se
Farahani, Djamshid Universitetsadjunkt djamshid.farahani@gu.se
Bondeson, Christer Universitetsadjunkt christer.bondeson@ped.gu.se
Björneloo, Inger Universitetsadjunkt inger.bjorneloo@ped.gu.se
Malm, Annika Universitetsadjunkt annika.malm@gu.se
Karlström, Siv Universitetsadjunkt siv.karlstrom@gu.se
Leifler, Emma Universitetsadjunkt emma.leifler@gu.se
Mellegård, Karin Universitetsadj karin.mellegard@gu.se
Machale Gunnarsson, Catherine Redaktör catherine.machale.gunnarsson@gu.se
Reimers, Eva Professor eva.reimers@gu.se
Kärrqvist, Christina Professor emerita christina.karrqvist@ped.gu.se
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Henricsson, Ola Doktorand/​projektass, Doktorand i pedagogiskt arbete med anställning i Göteborgs kommun ola.henricsson@gu.se
Franck, Olof Universitetslektor 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Larsson, Kristoffer Universitetslektor 031-786 2016 kristoffer.larsson@gu.se
Tedeborg, Bengt O Universitetsadj 031-786 2033 bengt.tedeborg@ped.gu.se
Strandberg, Anette Administrativ chef, inst 031-786 2036 anette.strandberg@ped.gu.se
Kilhamn, Cecilia Universitetslektor 031-786 2037 cecilia.kilhamn@ped.gu.se
Erlandson, Peter Universitetslektor 031-786 2040 peter.erlandson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor, Studierektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Birgitta Universitetslektor 031-786 2059 birgitta.svensson@gu.se
Hermansson Adler, Magnus Universitetslektor, Lärarutbildare vid Avdelningen för samhällsorienterande ämnen 031-786 2062 magnus.hermansson@ped.gu.se
Pedersen, Helena Universitetslektor 031-786 2063 helena.pedersen@gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor, Studierektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Romhed, Rune Universitetsadj 031-786 2069 rune.romhed@ped.gu.se
Nyman, Rimma Universitetsadj 031-786 2123 rimma.nyman@gu.se
Lindskog, Annika Universitetsadj 031-786 2136 annika.lindskog@ped.gu.se
Dahlbäck, Katharina Universitetsadj 031-786 2139 katharina.dahlback@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor, biträdande 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Magnusson, Joakim Universitetsadj 031-786 2158 joakim.magnusson@gu.se
Gunnarsson, Johanna Ekonom 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Sanders, Dawn Universitetslektor 031-786 2177 dawn.sanders@gu.se
Kernell, Lars-Åke Universitetsadjunkt, Didaktik. Demokrati. Kunskapssyn. Lärarprofession. Handledning och mentorskap. ... 031-786 2180 lars-ake.kernell@ped.gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se
Udén, Anna Universitetsadj 031-786 2201 anna.uden@gu.se

Visar 1 - 50 av 134

Visar 1 - 10 av 818

2017

Critical Thinking in Students' Ethical Reasoning: A Reflection on Some Examples from the Swedish National Test in Religious Education
Kristoffer Larsson
Assessment in Ethics Education. A Case of National Tests in Religious Education., Cham, Switzerland, Springer International Publishing AG, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Envisioning futures for environmental and sustainability education
Arjen E.J. Wals, Peter Blaze Corcoran, Joseph Weakland
Wageningen, Wageningen Academic Publishers, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Interest and Engagement: Perspectives on Mathematics in the Classroom
Rimma Nyman
Gothenburg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

The word ”explanation” in science education – and the writing of an article
Miranda Rocksén
Invited seminar, UmSER – Umeå Science Education Research, Jan 24, 2017. Department of Science and Mathematics Education, Umeå University, Umeå, Övrigt 2017
Övrigt

Ups and downs and around: Doing physics at the playground
Miranda Rocksén, Git Börjesson
Presentation at ETEN 2017, annual conference for the European Teacher Education Network, Gothenburg, Sweden, 20-22/4 2017. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Johan, a case study of a Swedish adolescent with dyslexia.
Eva Wennås Brante
Anderson P. L. & Meier-Hedde R. (eds.). Dyslexia in adolescence: Global perspectives, New York, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Multiple theoretical lenses as an analytical strategy in researching group discussions
Maria Berge, Åke Ingerman
Research in Science and Technological Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 818

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?