Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för didaktik och pedagogisk profession
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2244
Webbplats: www.idpp.gu.se
Epost: idpp@gu.se

Prefekt: Jonas Emanuelsson

Om enheten

Senaste publikationer

Teach for Australia: What, Who, Why and How Well?
Sally Windsor
M. Akiba & G. K. LeTendre (Eds.), International Handbook of Teacher Quality and Policy, New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Fostering Professional Learning Through Evidence-Informed Mentoring Dialogues in School Settings
Jeana Kriewaldt, Melanie Nash, Sally Windsor, Jane Thornton, Catherine Reid
Kriewaldt J., Ambrosetti A., Rorrison D., Capeness R. (eds) Educating Future Teachers: Innovative Perspectives in Professional Experience. Springer, Singapore, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Professional Experience and Project-Based Learning as Service Learning
Bill Eckersley, Kellie Tobin, Sally Windsor
Kriewaldt J., Ambrosetti A., Rorrison D., Capeness R. (eds) Educating Future Teachers: Innovative Perspectives in Professional Experience, Singapore , Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Social learning for adaptive delta management: Tidal River Management in the Bangladesh Delta
Mahmuda Mutahara, Jeroen F. Warner, Arjen E.J. Wals, M. Shah Alam Khan, Philippus Wester
International Journal of Water Resources Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selling tech to teachers: Education trade shows as policy events.
Catarina Player-Koro, Annika Bergviken Rensfeldt, Neil Selwyn
Journal of Education Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reflections on methodological and ethical aspects in relation to self-reflexivity and representation
Catarina Schmidt
Oxford Ethnography Conference, Oxford 11-13 september, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kroppsliga uttryck och identitetsskapande i mötet med skönlitteratur
Djamila Fatheddine, Catarina Schmidt
Litteraturdidaktik 6-7 oktober 2017 Jönköping University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Revisiting An Ethnography: Perspectives of Self-Reflexivity and Representation
Catarina Schmidt
ECER. The European Conference on Educational Research. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Weldemariam, Kassahun Doktorand kassahun.weldemariam@gu.se
Brännström, Malin Doktorand malin.brannstrom@gu.se
Sjöberg, Marlene Doktorand marlene.sjoberg@gu.se
Fatheddine, Djamila Universitetsadjunkt djamila.fatheddine@gu.se
Fredlund, Tobias Universitetslektor tobias.fredlund@ils.uio.no
Henricsson, Ola Universitetsadjunkt ola.henricsson@gu.se
Sjöberg, Marlene Universitetsadjunkt marlene.sjoberg@gu.se
Windsor, Sally Universitetslektor sally.windsor@gu.se
Claesson, Silwa Universitetsadjunkt, Professor silwa.claesson@ped.gu.se
Skåpe, Lena Universitetsadjunkt lena.skape@ped.gu.se
Farahani, Djamshid Universitetsadjunkt djamshid.farahani@gu.se
Bondeson, Christer Universitetsadjunkt christer.bondeson@gmail.com
Björneloo, Inger Universitetsadjunkt inger.bjorneloo@ped.gu.se
Malm, Annika Universitetsadjunkt annika.malm@gu.se
Karlström, Siv Universitetsadjunkt siv.karlstrom@gu.se
Leifler, Emma Universitetsadjunkt emma.leifler@gu.se
Machale Gunnarsson, Catherine Redaktör catherine.machale.gunnarsson@gu.se
Thorén Williams, Alexina Universitetsadjunkt alexina.thoren.williams@gu.se
Hatami, Russell Universitetsadjunkt russell.hatami@gu.se
Cederqvist, Anne-Marie Doktorand anne-marie.cederqvist@gu.se
Gordon, Karoline Timlärare pensionsgrundande karoline.gordon@gu.se
Hogedal, Liselott Universitetsadjunkt liselott.hogedal@gu.se
Kärrqvist, Christina Professor emerita christina.karrqvist@ped.gu.se
Booth, Shirley Professor emerita shirley.booth@ped.gu.se
Henricsson, Ola Doktorand/​projektass, Doktorand i pedagogiskt arbete med anställning i Göteborgs kommun ola.henricsson@gu.se
Reimers, Eva Professor 031-786 1055 eva.reimers@gu.se
Franck, Olof Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2011 olof.franck@gu.se
Larsson, Kristoffer Universitetslektor 031-786 2016 kristoffer.larsson@gu.se
Tedeborg, Bengt O Universitetsadjunkt 031-786 2033 bengt.tedeborg@ped.gu.se
Strandberg, Anette Administrativ chef, inst 031-786 2036 anette.strandberg@ped.gu.se
Kilhamn, Cecilia Universitetslektor 031-786 2037 cecilia.kilhamn@ped.gu.se
Erlandson, Peter Universitetslektor 031-786 2040 peter.erlandson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Maria Universitetslektor, Studierektor 031-786 2046 maria.svensson@ped.gu.se
Svensson, Birgitta Universitetslektor 031-786 2059 birgitta.svensson@gu.se
Hermansson Adler, Magnus Universitetslektor 031-786 2062 magnus.hermansson@ped.gu.se
Pedersen, Helena Universitetslektor 031-786 2063 helena.pedersen@gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Kullberg, Angelika Universitetslektor, Studierektor 031-786 2067 angelika.kullberg@ped.gu.se
Romhed, Rune Universitetsadjunkt 031-786 2069 rune.romhed@ped.gu.se
Nyman, Rimma Universitetslektor 031-786 2123 rimma.nyman@gu.se
Lindskog, Annika Universitetsadjunkt 031-786 2136 annika.lindskog@ped.gu.se
Dahlbäck, Katharina Universitetsadjunkt 031-786 2139 katharina.dahlback@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Player- Koro, Catarina Universitetslektor, biträdande 031-786 2147 catarina.player-koro@gu.se
Magnusson, Joakim Universitetsadjunkt 031-786 2158 joakim.magnusson@gu.se
Gunnarsson, Johanna Ekonom 031-786 2170 johanna.gunnarsson@gu.se
Sanders, Dawn Universitetslektor 031-786 2177 dawn.sanders@gu.se
Kernell, Lars-Åke Universitetsadjunkt 031-786 2180 lars-ake.kernell@ped.gu.se
Lindberg, Anna Carin Studievägledare 031-786 2190 annacarin.lindberg@gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 1 - 10 av 900

2018

Teach for Australia: What, Who, Why and How Well?
Sally Windsor
M. Akiba & G. K. LeTendre (Eds.), International Handbook of Teacher Quality and Policy, New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Fostering Professional Learning Through Evidence-Informed Mentoring Dialogues in School Settings
Jeana Kriewaldt, Melanie Nash, Sally Windsor, Jane Thornton, Catherine Reid
Kriewaldt J., Ambrosetti A., Rorrison D., Capeness R. (eds) Educating Future Teachers: Innovative Perspectives in Professional Experience. Springer, Singapore, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Professional Experience and Project-Based Learning as Service Learning
Bill Eckersley, Kellie Tobin, Sally Windsor
Kriewaldt J., Ambrosetti A., Rorrison D., Capeness R. (eds) Educating Future Teachers: Innovative Perspectives in Professional Experience, Singapore , Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

2017

Social learning for adaptive delta management: Tidal River Management in the Bangladesh Delta
Mahmuda Mutahara, Jeroen F. Warner, Arjen E.J. Wals, M. Shah Alam Khan, Philippus Wester
International Journal of Water Resources Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selling tech to teachers: Education trade shows as policy events.
Catarina Player-Koro, Annika Bergviken Rensfeldt, Neil Selwyn
Journal of Education Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reflections on methodological and ethical aspects in relation to self-reflexivity and representation
Catarina Schmidt
Oxford Ethnography Conference, Oxford 11-13 september, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kroppsliga uttryck och identitetsskapande i mötet med skönlitteratur
Djamila Fatheddine, Catarina Schmidt
Litteraturdidaktik 6-7 oktober 2017 Jönköping University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Revisiting An Ethnography: Perspectives of Self-Reflexivity and Representation
Catarina Schmidt
ECER. The European Conference on Educational Research. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 900

Sidansvarig: Johanna Gunnarsson|Sidan uppdaterades: 2016-05-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?